

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unipolar |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI, Serial |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Power Dissipation | 12 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 2.8 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Resolution | 1.75 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Packaging | Tube |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Differential, Single-Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 3.6 V |
| Max Digital Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
Stock: 1426
Distributors
pcbx
Unit Price$16.33672
Ext.Price$16.33672
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $16.33672 | $16.33672 |
| 10 | $13.14957 | $131.49570 |
| 25 | $12.49508 | $312.37700 |
| 50 | $11.87319 | $593.65950 |
| 100 | $11.47793 | $1147.79300 |
| 300 | $11.13854 | $3341.56200 |
| 500 | $10.80931 | $5404.65500 |
